Kahve Arası/Coffee Break – Weekly Turkey/U.S. Bilateral & Bilingual Business News and Dialogue

 
 

“Kahve Arası” – ABD Pazarında Yatırım ve Büyüme Stratejileri

Merhaba! Haftalık “Kahve Arası” buluşmamıza hoşgeldiniz. Bu hafta işlerini Amerika pazarında büyütmek isteyen firmaların ABD’ye yabancı yatırım çekmekten sorumlu SelectUSA isimli kuruluşun üçüncü kongresine kayıt olabilmeleri için son haftalara girmiş bulunmaktayız. İlgili bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz: http://selectusasummit.us/

ABD pazarında işiniz için potansiyel görüyorsanız veya işinizin global ofisini buraya taşımayı düşünüyorsanız burada sizin gibi birçok başka Türk işletmecinin de çalışmakta olduğunu bilmelisiniz. Fikir alışverişi yapabileceğiniz destek alabileceğiniz çok kişi olacaktır. Avrupa pazarına göre her ne kadar uzak olsa da burada kuracağınız ilişkiler ile ABD pazarı da size yakınlaşabilecektir.

Örneğin Assembly of American Turkish Associations (ATAA)’ın verdiği bilgiye göre Amerika’da yaklaşık yarım milyon Türk yaşamakta ve de ATA-DC gibi Türk Amerikalı vatandaşların biraraya geldikleri Türkiye’yi ve Türk kültürünü Amerika’ya tanıtan son derece aktif yerel dernekler bulunmaktadır. İşinize kaynak sağlayabileceğiniz “Turkish Business Directory” isimli profesyonel bir network vardır. TUSIAD, TOBB, TABA gibi değerli kuruluşların Amerika ofisleri bulunmaktadır. Türkiye’nin Amerika elçilik ve konsoloslukları Amerika’nın yedi farklı eyaletinde hizmet vermektedir. Dünyanın en çok destinasyona uçan havayolu olan THY Türkiye’yi Amerika’da 10 havaalanı ile bu pazara bağlamaktadır. Türkiye Amerika arası ticari ilişkileri kolaylaştırmakta uzmanlaşan American Turkish Council (ATC)’in bu sene yayınlanan “$50 billion by 2025” başlıklı raporuna göre birçok Türk firmasının Amerikan pazarında ciddi anlamda yatırım yapmaya başlamış olduğunu görmekteyiz. Borusan, Kordsa, Kermit şirketlerini başarılı yatırımlar yapmış olan şirketler arasında sayabiliriz. Türk hükümetinin Turquality programı kapsamında markasını Amerika pazarına taşımış Mavi Jeans, Sarar, Eti, Tamek, Kalebodur, Aksa ve Temsa gibi 20den fazla şirket bulunmaktadır. Türk kültürünün sembollerinden Türk kahvesi ve simit MobileTurkishCoffeeTruck.org ve de Simit and Smith gibi organizasyon ve şirketlerle de Amerikan halkının gönlünü fethetmeye başladı.

ABD pazarı büyük ve kompleks bir pazar. Bu pazarda nasıl herhangi bir başarısızlıkla karşılaşmaktan kaçınabilir, uzun vadeli başarıyı yakalayabilirsiniz? İşletmecilik ve pazarlama alanlarındaki son gelişmeler sayesinde yeni pazara girişi bir inovasyon projesi olarak düşünebilirsiniz. Bu yaklaşım Amerika pazarındaki kullanıcı için benzersiz bir değeri yani özel ürün ve hizmetleri sunmanızı ve de önemli analizleri yapmanız gerektirir. Bu analizler sonucunda da sizin için uygun bir finansal model dahilinde doğru müşteri kitlesini, sunmak istediğiniz ürün ve hizmeti, fiyatınızı, gerekli kaynakları, stratejik partnerlerinizi, iletişim strateji ve taktiklerinizi belirleyebilir, bu pazarda güven yaratacak marka hikayenizi yazabilir ve de  sürekli inovasyon için pazardan öğrenme mekanizmalarınızı kurabilirsiniz.  Bu pazara yüksek bir güven ortamı içinde girebilirsiniz.

Gelecek hafta keyifli bir “Kahve Arası”nda tekrar görüşmek üzere…info@strategicstraitsinc.com adresinden her zaman bize ulaşabilirsiniz.

“Coffee Break” – Turkish Investment and Growth in the U.S.

Great to reconnect via “Coffee Break”. This week is an important international business week in the U.S. as the 4-week count-down for the 2016 SelectUSA Investment Summit has started. Visit the following link for registration information: http://selectusa.commerce.gov/2016-summit.html

Nearly 20 Turkish firms had attended the Summit last year and more than 35 attendees are expected this year. According to “$50 billion by 2025”, a report published by the American Turkish Council (ATC), Turkey’s investment in the U.S. totaled $655 million as of 2012. Larger Turkish firms like Borusan with offices in Texas invested in iron and steel industries supporting the U.S. energy and shipbuilding markets. Kordsa, a subsidiary of the Fortune 500 Sabancı Holding is a leading manufacturer of industrial nylon and polyester yarn, tire cord fabric and single end cord with offices in Tennessee and North Carolina. Another success story is Kermit, a roof systems company, with headquarters in Indiana.

Turkish firms conducting business in textiles, fashion, food, kitchenware and other manufacturing industries in the U.S. are well established brands like Mavi Jeans, Sarar, Eti, Tamek, Kalebodur, Aksa ve Temsa. These brands were supported by a government program called Turquality which exists to create awareness about the importance of branding among Turkish businesses and offer financial help in initial international growth stages. And Turquality can actually be seen as a symbol of Turkish culture.  Turks tend to be quality and brand aware. Turkish businesses have created brands that are now centuries old in some cases.  For instance, a baklava business named Güllüoğlu with new franchise locations in New York was started in 1871, and a Turkish consumer may be able to differentiate the taste of a Güllüoğlu baklava in a blind test. The taste is that distinct and the quality consistent. Pretty much every city and province in Turkey from Gaziantep and Diyarbakır to İzmir and İstanbul, and from Samsun to Antalya has unique products and services that could turn into unique international celebrities connecting cultures and creating jobs. Turkish coffee and a bagel type of food item named “Simit” have also started entering the American delicatessen market with organizations like MobileTurkishCoffeeTruck.org and Simit & Smith.

Innovation via existing products is only one way of how Turkish can contribute to bilateral and global economic output. Turkish business people are known for their entrepreneurial spirit.  Many new ideas are due to make it to domestic and international markets. The Turkish government has recently launched new R&D and innovation incentives.  Turkey welcomes foreign firms wanting to build international R&D centers and offers many incentives.  GE has recently established an R&D center in Istanbul.  Many American businesses like Pepsi, Amgen, Unilever and Microsoft have their regional headquarters in this country.

The bilateral commercial space is supported by historic organizations like the Washington, DC based American Turkish Council – ATC (www.the-atc.org). Professional Turkish business associations and organizations like TUSIAD (www.tusiad.us), TOBB (www.tobb.org.tr) and TABA – AmCham (www.amcham.org) also have offices in the U.S. and are great resources.  According to the Assembly of Turkish American Associations (ATAA) half a million American citizens of Turkish heritage live in the U.S.. As in the case of Turks in Europe, many of them are entrepreneurs and job providers.  There is even a “Turkish Business Directory” for Turkish American – owned businesses in the DC area.  And the festival organized by ATA-DC, the American Turkish Association of DC has been getting selected as the best cultural heritage festival three years in a row.

Happy Memorial Day Weekend! More about Turkey and Turkish language next week. For questions please contact info@strategicstraitsinc.com.

Holidays in bilateral space: May 30, Memorial Day

Note: The content of this Turkish/English bilingual blogs are similar but not exact same.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *