Kahve Arası/Coffee Break – Weekly Turkey/U.S. Bilateral & Bilingual Business News and Dialogue

 

Kahve Arası – Kişisel İlişkilerin Önemi

Merhaba! Haftalık “Kahve Arası” buluşmamıza hoşgeldiniz.

Bu hafta Haziran ayında düzenlenen SelectUSA Zirvesi’nde aldığım önemli bir mesajı paylaşmak istiyorum.

ABD pazarında yatırım yapmayı veya firmanızı bu pazarda büyütmeyi düşünüyorsanız ilginizi çekebilir.

Her sene olduğu gibi bu sene de SelectUSA Summit önemli bilgiler ve fırsatlarla doluydu.  Konuyla ilgili aşağıdaki gibi birçok tavsiyede bulunuldu:

  • Firmanızı kurmak isteyeceğiniz eyaleti belirlemeden önce iş modeliniz için stratejik değerlendirmelerde bulunun.  Örneğin ABD pazarında müşterilerinizin nerede olduklarını araştırın, altyapı ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun, üretim için gerekli kaynakların maliyetini karşılaştırın.  Eyaletler arasında anlamlı farklılıkların olduğunu göreceksiniz.
  • ABD pazarında benzersiz değerinizin ne olacağını belirleyin ve pazarda test etmeye zaman ve kaynak ayırın.  Ürün veya hizmetinizin pazarda talep göreceğinden emin olmadan büyük çaplı istihdam yatırımlarına girişmeyin.
  • İyi bir iş modeli analizi yapmadan hemen uzun vadeli bir yatırım yapmayın. Ürün ve hizmetleriniz için olacak talebi analiz edin ve de kapasiteniz dahilinde aşama aşama büyümeyi hedefleyin.

Bu tarz stratejik değerlendirmeleri yaptıktan sonra ABD pazarına girişte eyaletlerin ve de yerel yönetimlerin sunduğu birçok destekten faydalanabilirsiniz. Ciddi yatırımcıyı çekmek için eyaletler arasında büyük bir rekabet var ve bu rekabet birçok olanak vaadediyor.

Fakat Idaho valisi C. L. Butch Otter’ın sadece SelectUSA Zirvesi’nde değil başka birçok yatırım toplantısında da duyduğumuz yatırım yapacak şirket ile yerel yönetimler ve de yerel halklar arasında kurulan güven ilişkisinin hem şirkete hem de eyalete faydalarını kendi tecrübesinden bir örnek ile açıklaması ayrıca öğretici oldu. Hamdi Ulukaya’nın Chobani fabrikasını kurmak için nasıl Idaho eyaletini tercih ettiğini anlattı.  Yatırım ve de Chobani’nin eyalete sağladığı istihdam olanakları karşılığında kendilerinin sağladıkları yasal  kolaylıkları, vergi desteklerini ve de Amerika genelinde ses getirecek bir sosyal sorumluluk projesine yardımlarını paylaştı.

Eyalet yönetimi, eyalet halkı, eğitim sistemi ve yatırım yapacak firma arasında kurulabilecek iş bazlı bir dostluğun, yöneticiler ve yatırımcılar arasında gelişebilecek anlayışın uzun vadeli getirilerini öğrenmiş olduk.  Bu dostlukların kurulmasında yatırım yapacak şirketin de eyaletin ve de yerel halkın ihtiyaçlarını anlamaya gayret etmesinin önemini öğrendik.

Bu yazımla ofisimin taşınması ve de bu platform için faydalı olacak araştırmalar nedeniyle yaklaşık altı haftalık bir süre sonrasında tekrar görüşmek üzere diyorum…

Coffee Break – Importance of Personal Relationship

Great to reconnect via the weekly “Coffee Break”.

This week I want to report on some critical market entry advice that was mentioned during the annual SelectUSA Summit in June.

At this year’s Summit content leaders clearly advised companies wanting to succeed in the U.S. market to think strategically prior to deciding where and how to start a U.S. office. Some of the advice included:

  • Invest time in building a business model for the U.S. market. Analyze where your customers are going to be and what your infrastructure needs will be.  Compare the cost of resources across the U.S. before setting up your office.
  • Identify the exact value you want to offer to the U.S. market and invest time to test your market ideas. Don’t attempt to make large human resource investments before you know that there is a good product/service/market fit.
  • Understand the size of the potential demand for your product.  Develop a strategy to grow within your firm’s capacity.

Once you have made your strategic considerations states and local governments compete to offer investment incentives so that companies find it worth their while to grow their business in their location. However, it is very important for businesses as well as local governments to see if a mutual understanding and the local community insight of the business can result in a more productive and long-term partnership.

At the end of the first Summit day Governor C. L. “Butch” Otter of Idaho felt the need to emphasize the importance of personal relationships in market entry situations.  He drew from his own experience with Chobani and told us how a mutually respectful trust relationship with Hamdi Ulukaya, the founder of Chobani, resulted in great investment and employment for his state and speedy market entry processes, tax incentives and strong market impression through a U.S. wide social responsibility project for Chobani.

Due to an upcoming office move and immediate research projects I look forward to reconnecting in the fall.  Looking forward to future conversations on important matters for the U.S – Turkey commercial highway.

Note: The content of the Turkish/English bilingual blogs are similar but not exact same.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *